Turcoin nedir?

Turcoin, Türkiye'de üretilen ilk yerli kripto para birimidir. Kripto para, aslında bankada hesabınızda duran paradan hiçbir farkı olmayan bir emtiadır. Nasıl ki bankacılık işlemleri aynı banka çerçevesinde olduğu sürece 7/24 yapılabiliyorsa, kripto paranın da kullanıcı açısından bundan farklı bir durumu yoktur. Normal para birimlerinden farkı ise merkez bankalarının kontrolünde olmamasıdır, hatta projeyi üreten firmalar bile kullanıcı sayısı belli bir eşiği geçtikten sonra bu ağ üzerinde söz sahibi kurum olamazlar, yapacakları işlemler için zorunlu olarak kullanıcıların onayını almak durumunda kalırlar. Çoğunluğun söz sahibi olduğu gerçek demokratik yapılardır.

Turcoin ponzi iddiası doğru mu?

Özellikle sosyal medya üzerinde kimi şahısların proje üzerinden başka oluşumlara dair kazanç planı reklamları yapmaları, kimi şahısların da bunu fırsat bilerek bize dolandırıcı ve ponzi oluşumu şeklinde ithamlarda bulunmalarını dikkatle takip etmekteyiz. Söz konusu faaliyetlerde bulunan bazı şahısların, ülkemizdeki mevcut token projelerinde yer almakta olduklarını da tespit etmiş bulunuyoruz. Bu şahısların kendi projelerini ön plana çıkarmak ve bizi karalamak adına yaptığı bu tarz faaliyetlerin, TTK'da haksız rekabet ve ticari itibarı zedeleme suçları kapsamında değerlendirildiğini ve yasal haklarımızın saklı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Bunun haricinde Turcoin projesine baktığımız zaman hiçbir şekilde diğer söz konusu token bazlı projeler gibi üyelik referansına bonus, reklam yaptırarak içerik başına ve aldığı hit sayısına göre kazanç ödeme, airdrop ya da piramit kazanç şeması içermediğini görebiliriz. Turcoin cüzdanı açmak için hiç kimsenin yardımına ya da referansına ihtiyaç duymadan, sadece kendiniz işlem yapabilir, bahsettiğimiz durumların varlığını kontrol edebilirsiniz.

Sizden tek farkı kripto para piyasalarına biraz daha erken ilgi duyarak müdahil olmaktan ibaret olan kişilerin, kendilerine blokchain mühendisi, kripto arge uzmanı, coin trader, yatırım uzmanı vs. gibi meslekler biçmelerine aldanmayınız. Bu kişilerin hiçbir şekilde ekonomi ya da yazılım geliştirme alanında bilgileri yoktur. 2009 krizi öncesi de Wall Street işlemlerine dair bu tarz şahıslar türemiş, kriz sonrası hepsi ortadan kaybolmuştur.

Hipper A.Ş. ile ne tür bir ilişkiniz var?

Basında yayılan "Turcoin Muamması" şeklindeki haberleri hepimiz üzülerek takip ettik. Hatta devam eden süreçte basın açıklaması metinlerinde yer alan bir tarih hatası yüzünden "Yerli Satoshi Nakamoto" şeklindeki yakıştırmalara her ne kadar biz de gülümsemiş olsak da tekzip göndermeyi gerekli bile görmedik. Takdir edersiniz ki bu tarz haberler ne kadar dayanaksız olursa olsun sür manşet düzeyinde ya da anasayfa bannerları üzerinde yayınlansa bile tekzip yazısı kendine ancak gazetelerin ücra köşelerinde ufak puntolarla yer bulabilmektedir. Haliyle yaratılan algıyı değiştirmek için bunun hiçbir etkisi bulunmamaktadır.

Bu noktada şu konuyu öncelikle açığa kavuşturmak gerekli diye düşünüyoruz. Hipper A.Ş. ile iş ortaklığı noktasında bir bağımız bulunmaktadır. Turcoin ile entegre olmak isteyen ilk işyerlerinden biri olan ve ödeme altyapımızdan faydalanmak isteyen bir oluşum olarak kendilerini elbette ki geri çevirmedik. Zira yasal olarak faaliyetlerinde herhangi bir problem olmamış, resmi olarak şirketleşme sürecini tamamlamış dileyen herkes, bu noktada bizlerle ticari işbirliği talebinde bulunduğu takdirde kendileriyle de benzer şekilde iş ortaklığı konusunda görüşebileceğimizi belirtmek yanlış olmaz. Sonuçta tüm mecralarda Turcoin ilk etapta günlük hayata entegre olacak, doğrudan borsa ile değersiz bir emtia halindeyken değer kazanması için balon talep yaratılmayacak şeklinde ticari planlarımızı da alenen beyan etmekteyiz.

Elbette bu tür bir iş ortaklığının beklediğimiz parasal sirkülasyona fayda sağlaması için iki temel yol var, ticari hacmi yüksek işletmelerin Turcoin ile ödeme noktasında cazibesini arttıracak şekilde hediye çeklerini ya da indirimlerini Turcoin tabanlı uygulaması ya da ön satış şeklinde bizden belli bir miktar üzeri Turcoin satın alarak ödeme veya kar payı dağıtımında bu coinleri kullanması. Bunun haricinde ortak özel hizmetlerin sunulması vs. gibi noktalarda da işbirliğine açık olduğumuzu beyan ederiz.

Turcoin markası kime ait?

Bu noktada basında karşılaştığımız bazı yersiz haberler olduğunu görüyoruz. Kripto para bir ofis açılarak ya da finansal ruhsat alınarak gerçekleştirilebilecek bir işlem türü değildir. Dünyanın hiçbir noktasında böyle olmadığı gibi Türkiye için de bu durum geçerlidir. Dolayısıyla hali hazırda uzun süredir faaliyet göstermekte olan elektronik para şirketimiz, planlanan proje üzerine menfaat sağlamak amaçlı böyle bir marka tescili yapıldığının fark edilmesiyle asıl gerekli faaliyet noktası olan 35. sınıfı, yani internet site ve hizmetleri noktasında gereken tescili sağlamıştır. Söz konusu marka tescilini yapan şahsın aynı şekilde kripto paranın ne olduğundan da haberi olmadığı, "virtual coin" şeklindeki tescil ifadesiyle görülmektedir. Spesifik olarak "cryptocurrency" şeklinde tabir edilen kripto para ve sanal para aynı şey değildir. En basit şekliyle cips paketleri içerisinden çıkan, bahis sitelerinde ya da oyunlarda kullanılan para türü sanal paradır. Turcoin ise böyle bir formda değildir.

Ancak elbette bu söz konusu şahıs, sahip olduğu markanın kendisine tanıdığı yetki ile ülke çapında ofisler açarak Turcoin markası ile finansal hizmetler sunabilir, bu kendisinin yasal hakkıdır. Biz ise bu tarz faaliyetleri Anafis Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. çatısı altında gerçekleştirdiğimiz için böyle bir tescile ya da bu tescil sınıfında kendisinden isim hakkını satın almaya ihtiyaç duymuyoruz. Sadece yatırımcılarımızın bu noktada dikkatli olmaları ve PayByPos ya da kullanıcılar arası cüzdan transferleri hariç hiçbir kanaldan biz aksini belirtmedikçe Turcoin ya da ilgili bir hizmet almak için ödeme yapmamalarını önemle hatırlatırız.

Neden $100 fiyatla başlıyorsunuz?

Turcoin $100 kur değeriyle piyasaya çıkarken aslında tek bir gayemiz vardı. Borsa haricinde aslen günlük hayatta talep gören ve volatilitesi düşük bir para birimi. Günlük hayata entegre etmek isteyeceğiniz bir para biriminin sürekli olarak değişken fiyatta olması, insanları bu paranın kullanımından uzak tutuyor. Örneğin BTC ile ödeme bir dönem oldukça rağbet görürken, yaşanan talep patlamasıyla fiyatların tavan yapması düşük kur değerine sahipken ödeme yapan insanları rahatsız ettiği gibi, yüksek kur değerinde ödeme alan firmaları da fiyatların düşmesi rahatsız ediyor. Aynı zamanda gerekli görülen Segwit2X gibi yapısal değişikliklerin belli bir kesim tarafından engellenmesi sonucu ağ üzerinde yaşanan tıkanma ve transfer bedellerinin tavan yapması gibi olumsuz etkenler, bu amaç doğrultusunda tamamen bize ait bir blockchain yapısının kurulmasının elzem olduğunu gösterdi. Bu sayede transfer ücretleri de bizim belirlediğimiz ölçekte tutularak kontrol altında kalabilecekti.

Yukarıdaki duruma benzer şekilde eğer Turcoin $1 gibi bir fiyat etiketiyle başlamış olsaydı, manipüle edilerek fiyatın bir anda $2-3 seviyesine çekilmesi çok zor bir süreç olmayacağı gibi, benzer şekilde çok rahat dump edilerek fiyat $0.01 altına bile indirilebilirdi. Bu noktada hem finansal manipülasyon etkisini sınırlı tutmak, hem de bahsettiğimiz şekilde kurun volatilitesini sınırlayarak günlük hayata entegre olma durumunu devam ettirebilmek adına bu tarz bir uygulamaya gidilmedi. Zaten bu kararın ne kadar doğru olduğunu ICO sürecinde görsel ve basılı medya üzerinde reklamlarımız yer almaya başladıktan sonraki saldırılarla görmüş olduk.

ICO konusu açılmışken elbette değinmemiz gereken başka bir nokta daha olduğunu düşünüyoruz. ICO sürecinde $100 ile ne toplayabilirsek alıp kaçacağımız yönünde bizi karalamaya yönelik söylemler içerisinde olan bazı şahıslar mevcuttu. Bu hususta bize güvenen aktif yatırımcılarımıza teşekkür eder, potansiyel yatırımcılarımıza da şu soruyu kendilerine sorarak durumu değerlendirmelerini tavsiye ederiz :
Büyük küçük birçok yatırımcıdan $1 fiyat vererek yüksek kar algısı yaratarak mı, yoksa bizim gibi $100 fiyat vererek mi daha çok yatırımcıdan destek alırsınız?

Sizi farklı kılan şey nedir?

Bizi farklı kılan şey, sahip olduğumuz bağımsız blockchain altyapısının mevcut yerli token projelerine nazaran sağladığı imkanlardır. Sıradan bir token projesini yaratmak sadece 1 saat civarı vakit aldığı gibi, sizi tamamen kullandığınız platforma bağımlı kılmaktadır. Ancak Anafis, Bytecoin projesi üzerinden forkladığı blockchain yapısına kendine özel geliştirmeler ekleyerek kişisel bilgilerin gizliliği avantajını da ele almak suretiyle Turcoin ile ödeme kabul ettiği yeni hizmetler sunmaya başlıyor.

Örneğin bu altyapıdan faydalanarak yakın zamanda devreye almayı planladığımız escrow hizmetimiz olan TURCO Safe bunlardan yalnızca birisi. Normal şartlarda ülkemizde yasal altyapısı bulunmadığı içi, herhangi bir ürün, hizmet ya da taşınmaz gibi değerli varlıklarınızın devir ya da satış işlemlerinde paranızı elden ya da banka transferi aracılığı ile işlem gerçekleştikten sonra almaktasınız. Ancak son dönemde örneğin motorlu taşıt satışları noktasında aracı teslim almaya gelen kişilerle hesabınıza para gönderen kişilerin farklı şahıslar oluşu üzerinden tezgahlanan ve tamamen yasal yollarla hakkınızda savcılığa suç duyurusunda bulunmak suretiyle paranıza el konulabilmektedir. Yalnızca aracınızı satmaya çalışırken farklı kişilere aynı aracı satmaya çalışan nitelikli bir dolandırıcı konumuna düşmek pek de hoş bir durum olmasa gerek :) İşte bu noktada yasalar sizi korumasa bile Anafis A.Ş. olarak kripto para üzerinden çok düşük bedellerle sunacağımız kripto escrow hizmeti devreye giriyor. Devir yapıldıktan sonra parayı bloke ettiren alıcı taraf ödemeye onay verebildiği gibi, onay vermeyerek satıcıyı dolandırmaya çalışsa bile satıcı kendi elindeki evrakları delil olarak sunduğunda eğer tarafımızca ilgili mercilerden işlemin gerçekleştiğine dair onay alındığında yine satıcıya aktarılacaktır.

Bunun haricinde blockchain altyapımız üzerinden geliştirilebilecek ortak projeler, TURCO çatısı altında birleşerek büyüyecek bir ailenin de kapılarını açıyor. BTC/ETH üzerinden alım-satım ve margin pozisyonları açabilen cari işlem botları, seyahat acentaları ve tatil imkanları, alışveriş ve restoran fırsatları gibi daha birçok şey sizleri bekliyor. Sadece borsaya yönelik bir kripto para yapmıyoruz derken tam da bunu kastediyoruz :)

Borsa ve kazım süreci ne zaman başlıyor?

Birçok kullanıcının aklında olan asıl soru tabii ki bu :) Kripto para dünyasında çoğu kişi şu an bu işin risklerini gözardı ederek kısa zamanda yüksek kar şeklinde bakıyor olsa da sirkülasyonu olan para kendine ait bir pozisyonda konumlanıyor. BTC'nin tek avantajı bu işi ilk başlatan kripto para olmasından ziyade penetrasyon oranı en yüksek olan coin olması. Yani Turcoin cephesinde yüksek kardan ziyade zarar etmeden kar etme mottosunun altında yatan temel hedef bu.

Dolayısıyla bu borsa ve kazım süreçlerini erteleme noktasındaki temel amaç, emisyonu kontrol altında tutarak devalüasyon yaratmadan kontrollü olarak talep sağlayıp arzı da buna göre dengeleme çabası. Turcoin daha çok yere yayılıp daha çok kullanılmaya başladıkça kademeli olarak borsa süreci de başlayacak. Zaten sirkülasyonda olan bir para talep noktasında ekstra bir çıkış yakalayarak bunu borsa sürecinde artıya çevirecektir. Elbette ki bu süreçte biz de piyasaya sunduğumuz coin miktarını azaltarak havuzları devreye almak suretiyle madencilik faaliyetlerini başlatacağımız için başlangıç değerinin üzerinde yaşanacak bir volatilite ile bir süre sonra stabil bir hal alarak işlem görmeye başlayacaktır.

Bu kapsamda tüm bu sürecinde 1 yıl içerisinde gerçekleşmesini, en geç 2018 3. çeyrek ile en azından yerli borsa ile sınırlı ölçüde işlemlere başlamayı, 2019 2. çeyrek içerisinde de diğer borsa ile olan anlaşmamızın sonuçlanmasını öngörüyoruz. Takriben 2018 4. çeyrek itibariyle de kazım işlemleri minimum 2 adet havuzun devreye alınması ile hizmete girecektir. Teknik nedenler ve farklı etkiler sebebiyle bu süreç beklenenden daha kısa ya da uzun olabilir.

Ekibinizde kimler var?

Anafis Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş., diğer kripto para türevlerinin aksine yalnızca kripto para ürünü çıkarmak için kurulmuş bir şirket değil. Zaten varolan, belli bir ticari ekosisteme sahip faal bir şirket. Dolayısıyla bu proje ekibinde yer alan kişiler şahıs kimlikleriyle değil Anafis A.Ş. personeli olma noktasında öne çıkıyor. Ticari bir blockchain yapılanması olarak hedeflediğimiz bu projenin şahıslar ile bağdaştırılması, onlar üzerinden ana odağın kaybedilmesini istemediğimiz için diğer kripto para türevleri gibi tek tek çalışan herkesin kimliklerini içeren bir ekip sayfamız yok.

Zaten bu tarz proje ekibi sayfalarının, projeden çok ekip üyesi şahısların cvlerini dolu göstermekten başka hiçbir işe yaramayacağı, mevcut yer aldıkları projeden ayrıldıktan sonra en azından ülkemiz için konuşursak başka token projelerinde yer alarak ufak bir çöplük yaratacaklarını öngörmek zor değil.

Dolayısıyla bunu bir furya olarak görmek yerine şirketimizin kurumsal kimliğini ve gücünü öne çıkarmak bizim için daha mantıklı bir tercih olarak öne çıkıyor. Bu yüzden önümüzdeki dönemde de böyle bir ekip sayfası hazırlamayı düşünmüyoruz.

Önemli Bir Hatırlamamız Daha Var!

Proje tamamen in-house dev. olup, Anafis Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.'ye aittir. Sosyal medyada ya da basın yoluyla iddia edildiği gibi kesinlikle referanslı üyelik ya da kazanç şeması içeren bir ponzi yapısı yoktur. Herkes dilediği zaman, herhangi bir üçüncü kişiye ihtiyaç duymadan kayıt olup işlem yapabilir.

Özellikle resmi sitemiz haricinde başka kaynaklar üzerinden yapılan alıntılarla ya da bizim paylaşımlarımıza farklı anlamlar yükleyerek firmamızı toplum içerisinde alenen dolandırıcılıkla itham eden bazı şahısların kimlikleri ve rakip sayılabilecek diğer token bazlı oluşumlarla olan organik bağları tespit edilmiş olup, haksız rekabet ve ticari itibarın zedelenmesi hususunda TTK ilgili maddeleri uyarınca yasal haklarımızın saklı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Bu hususta potansiyel ve aktif yatırımcılarımızın yalnızca bizden edinecekleri bilgileri, doğrulama imkanlarından da faydalanarak bireysel olarak kontrol etmek suretiyle dikkate almaları önemle rica olunur.