Pomyłka w przelewie. Jak odzyskać pieniądze przelane na zły numer konta?
Pomyłki w numerze konta bankowego się zdarzają. W jaki sposób odzyskać pieniądze przelane na zły numer konta? Sprawdzam nową procedurę i wyjaśniam krok po kroku.
Sądzicie, że taka sytuacja jest tylko hipotetyczna i trzeba być skończonym ignorantem, aby do niej dopuścić? Nie bądźcie tacy pewni siebie. Obecnie, gdy banki zrezygnowały już z wymogu podawania pełnych danych odbiorcy podczas zlecania przelewu, naprawdę bardzo łatwo o błąd. Jesteśmy zabiegani, numery kont na rachunkach są drukowane małą czcionką, o pomyłkę – choćby w jednej cyfrze – nietrudno. Co wtedy? Jak odzyskać pieniądze przelane na zły numer konta? Czy to jest w ogóle możliwe? Wyjaśniam to w moim poradniku.
Jak nie przelać pieniędzy na zły numer konta?
Przede wszystkim staraj się nie dopuścić do takiej sytuacji. Kieruj się kilkom prostymi zasadami:
- jeśli regularnie wysyłasz pieniądze na konkretny numer konta (np. rachunki, konto oszczędnościowe), ustaw sobie odbiorcę zdefiniowanego – będzie mniej problemów;
- staraj się nie korzystać z opcji „kopiuj-wklej” i wpisuj numer konta odbiorcy ręcznie – możesz skorzystać z pomocy osoby dyktującej;
- zawsze 2-3 razy sprawdź, jaki numer wpisałeś;
- zawsze podawaj pełne dane odbiorcy;
- przed zatwierdzeniem przelewu sprawdź, czy ustalony przez system transakcyjny bank odbiorcy jest taki sam, jak podany na rachunku.
Łatwo napisać, ale w codziennym zabieganiu trudniej się do tych zasad stosować. Mimo wszystko zachęcam do ostrożności, szczególnie w sytuacji, gdy w grę wchodzi pokaźna suma pieniędzy.
Gdy przelejesz pieniądze na złe konto – co robić?
Gdy już zdarzy się taka pomyłka, to trzeba szybko ustalić, komu tak naprawdę przelaliśmy pieniądze. Jeśli masz szczęście, to odbiorca okaże się na tyle uczciwy, że sam zwróci Ci nienależne mu środki. Lepiej jednak na to nie liczyć i od razu skontaktować się z bankiem.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o usługach płatniczych (nowelizacja z lipca 2018 roku), bank ma obowiązek pomóc klientowi, który przelał pieniądze na zły rachunek. Procedura wygląda w ten sposób, że bank w ciągu maksymalnie 3 dni występuje do odbiorcy przelewu lub jego banku z wnioskiem o zwrot nienależnych środków. Teraz odbiorca ma 30 dni, aby się do tego zastosować – pieniądze trafią na specjalny rachunek techniczny, a stamtąd z powrotem na konto prawowitego właściciela.
Załóżmy jednak, że odbiorca zignoruje wezwanie. Co wtedy? Tutaj również zaszła bardzo istotna zmiana. Otóż w takiej sytuacji bank może udostępnić dane odbiorcy swojemu klientowi, bo te przestają być chronione tajemnicą bankową. Klient ma dzięki temu możliwość wystąpienia na drogę sądową przeciwko osobie, która przywłaszczyła sobie jego pieniądze.
Ważne! Najbezpieczniej jest płacić w sieci za pomocą karty kredytowej. W razie pomyłki można bowiem skorzystać z procedury chargeback, o której pisałem już na moim blogu.
Przed zaangażowaniem w sprawę sądu warto jednak zgłosić się na policję i przekazać funkcjonariuszom dane odbiorcy przelewu, który nie chce zwrócić nienależnych mu pieniędzy. W zdecydowanej większości przypadków interwencja policji pomoże – mało kto chce mieć przecież problemy z prawem.
Ranking najlepszych: Styczeń 2021
Najlepsze lokaty, konta i oferty – styczeń 2021
Po nowelizacji przepisów odzyskanie pieniędzy przelanych na zły numer konta jest znacznie łatwiejsze. Mimo to zachęcam do bardzo ostrożnego wpisywania danych do przelewu w systemie bankowości elektronicznej. Poświęcenie kilku minut więcej na wykonanie przelewu może uratować Was przed poważnymi problemami.
Zdarzyło się Wam przelać pieniądze na zły numer konta? Co zrobiliście? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!
Inne prośby o Totolotek Totomix Oferta szukam:
- Wałęsa Totolotek
- Safe Bet Totolotek
- Totolotek Oferta
- Totolotek Kod Rejestracyjny
- Totolotek Oferta Pelna Pdf